Jak wygląda pielgrzymka i jak się do niej przygotować?

Życie osoby wiernej polega na regularnej modlitwie i uczęszczaniu do kościoła na niedzielne msze święte i inne, ważne święta. Jednakże wielu chrześcijan nie ogranicza się wyłącznie do tego. Często wierni organizują różnego rodzaju wydarzenia – zbiórki na rzecz potrzebujących, konferencje w obronie wiary i rodziny, marsze pro life i co ciekawsze – pielgrzymki.

Pielgrzymka to nic innego, jak wyprawa z innymi wiernymi w konkretnym celu. Zazwyczaj celem pielgrzymki jest odwiedzenie pewnego świętego miejsca, a następnie wzięcie udziału we mszy świętej odprawianej w owym miejscu. Czasami jest to też trasa pełna modlitwy i rozmów w ramach podążania śladami świętych osób, w Polsce chociażby św. Jana Pawła II. Niezwykle popularnym celem pielgrzymek w Polsce jest Kalwaria Zebrzydowska lub Częstochowa. Bardzo dużo osób odwiedza także Wadowice, czyli miasto, w którym urodził się i rozpoczął swoją misję Karol Wojtyła, późniejszy papież.

Za granicą natomiast jest znacznie więcej popularnych obiektów. Trzeba wspomnieć chociażby o Stolicy Apostolskiej, czyli Watykanie. Wiele pielgrzymek zmierza również do Lourdes, znanej ze świętej wody lub do Kalkuty, rozsławionej przez postać Matki Teresy.

Pielgrzymki różnią się od siebie znacznie, dlatego i przygotowania są inne. W przypadku pielgrzymek autokarem nie jest to nic trudnego. Wystarczy zabrać ze sobą konieczne ubrania uwzględniając pogodę i czas, jaki zajmie pielgrzymka. Zazwyczaj w tym przypadku organizowane są konkretne noclegi w hotelach, schroniskach, dlatego nie trzeba się o nic obawiać.

Znacznie inaczej sprawa się ma w przypadku pielgrzymek pieszych. Tutaj wymagana jest przede wszystkim energia. Osoby starsze i chore powinny odpuścić sobie tego rodzaju wyprawy, ponieważ może się to wiązać z ryzykiem dla ich zdrowia, ale też spowolnieniem całego marszu. Szczególnie osoby cierpiące na astmę, cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca itd. jeżeli nawet chcą wziąć udział, muszą posiadać zaświadczenie od lekarza, że podołają. Tutaj warto doprecyzować – lekarz musi wiedzieć, jak długo potrwa wyprawa, jakie dystanse będą pokonywane, jakie inne niedogodności mogą spotkać jego pacjenta. Każda osoba wybierająca się na pieszą pielgrzymkę powinna mieć odpowiednie obuwie – wygodne, nieprzemakalne i trwałe. Dodatkowo warto jest zabrać dodatkowe ubrania, gdyby na drodze pojawiły się niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo koniecznie należy mieć ze sobą wodę i prowiant -lekki i zdrowy. Dobrze jest także zaopatrzyć się w krem z filtrem, jeżeli pielgrzymka ma miejsce latem.