20 lat Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi

Ponad dwie dekady temu swoją działalność rozpoczęło Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej (SKCh im. ks. Piotra Skargi), czyli instytucja, której założyciele później stworzyli Instytut Piotra Skargi. Przeszło dwadzieścia lat obrony wiary jest wspaniałym wynikiem, za co serdecznie gratulujemy. Co skłoniło jednak wspomnianych założycieli do takiej działalności i dlaczego wybrano takiego patrona?

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej i Instytut ks. Piotra Skargi – dwie dekady misji

Świętujące ponad dwie dekady działalności Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej zostało założone w mieście Kraków, dnia 28 czerwca 1999 roku. Głównymi założycielami byli między innymi Sławomir Skiba, Arkadiusz Stelmach i Sławomir Olejniczak, który obecnie pełni formę lidera ugrupowania. Pomysł na założenie takiej organizacji wiąże się z latami 90., w których wiele młodych ludzi postanowiło kierować się ideą „konserwatyzm bez kompromisów”. Ich celem była obrona moralności, a także odnowienie cywilizacji chrześcijańskiej, która była coraz silniej atakowana przez opinie lewicowych mediów i polityków. Pełni werwy nie bali się przekazywania swojej idei w życiu publicznym.

Wspomniana konserwatywna idea obecna w Polsce to nie wszystko, ponieważ Sławomir Olejniczak wyjątkowo zainspirował się działającym na całym świecie ruchem obrony Tradycji, Rodziny i Własności – TFP. Nie bez powodu Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej wybrało patrona, którym jest Piotr Skarga. Był to duchowny żyjący w XVI wieku, który słynął ze swoich umiejętności oratorskich. Przez całe swoje życie dzielnie walczył z reformacją i w karierze obejmował ważne urzędy, na przykład był kaznodzieją na dworze Zygmunta III Wazy. Uważał, że Kościół powinien ingerować w politykę, ponieważ wiara to sumienie dla władców. Podobnie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej od początku swojej działalności udziela się w życiu publicznym, ponieważ zmiana wewnętrzna może przyczynić się do wzrostu moralności całego bezpieczeństwa.

Celem Stowarzyszenia jest przywracanie sumienia Polaków, jak zresztą głosi jego slogan. Do tego dochodzi chęć pielęgnowania wartości i tradycji chrześcijańskich oraz naszego kraju – Polski. Działacze chcą chronić kulturową spuściznę chrześcijańską, która obecnie jest atakowana przez lewicowe media, lobby LGBT i innego rodzaju zepsucie, które chce zniszczyć fundamenty, na których opiera się nie tylko Polska, ale cała Europa.

Zobacz także:

Rewolucjoniści wywracają porządek oparty na wartościach cywilizacji chrześcijańskiej